loading...

مجله اینترنتی زیبایی و زناشویی

با ما بروز باشید

یک دو سه بازدید : 11 چهارشنبه 10 دي 1399 زمان : 21:9 نظرات (0)

آویشن گیاهی است علفی، از ریشه نعناعیان که در بیماری های تنفسی و جهاز هاضمه و معطر کردن لبنیات و دم کرده آن مصرف زیاد دارد. ثابت شده گیاه آویشن برای درمان آسم،سرفه های خشک مکرر، آمفیزم و برونشیت است. چای دم کرده آن را نیز برای درمان عفونت گوش میانی، نفخ و تهوع استفاده می کنند. 

 

طریقه ی مصرف:

 

یک فنجان در یک لیوان آب سرد به صورت شربت بعد از غذا میل شود.

عرق چهار گیاه: (طبیعت گرم دارد)

ضد نفخ، رفع سوء هاضمه، بادشکن، ضد دل پیچه، مقوی معده، رفع اسهال های عادی، تقویت اعصاب، آرام بخش، رفع خستگی، تقویت عمومی و خواب آور بودن از خواص آن است.

روزی تا سه فنجان میل نمایید.

عرق خارخاسک: (طبیعت گرم دارد)

تصفیه خون، مدر قوی، مفید برای سیاه سرفه، تورم پروستات، کیسه صفرا، تصفیه خون، شستشو و رفع کلیه و مثانه و سنگ شکن بودن از خواص این گیاه است.

 

طریقه مصرف:

 

سه فنجان در روز ناشتا میل نمایید.

عرق دارچین: (طبیعت گرم دارد)

مقوی قلب، برطرف کننده ی عفونت های گلو، پایین آورنده ی فشار، چربی و قندخون، معطر، رفع سردی، رفع ضعف بدن، خوشبو کننده ی شیرینی و غذا، مسکن، ضد میکروب، برای اعصاب، وسواس، جنون، خفقان و استسقا مفید است. جهت رفع بدبویی دهان عالی است.

 

خواص دارویی و درمانی عرقیات با طبع گرم

 

عصاره آویشن حاوی ماده ای به نام «تیمول» است که برای بیماری آسم مثمر ثمر بوده است. حمام آویشن برای مبتلایان به دردهای عضلانی، مفصلی و روماتیسمی مفید شناخته شده است. مسکن، مقوی معده، معالج بیماریهای قارچی پوست، ضد ورم بینی و گلو می باشد. تقویت کننده قوه ی بینایی، ضد انگل، درمان کننده ی بی خوابی و تصفیه کننده ی خون نیز می باشد.

 

طریقه ی مصرف:

یک فنجان در روز می توان عرق آن را مصرف کرد.

یک فنجان در یک لیوان آب 2 تا 3 بار در روز بعد از غذا میل شود.

در دوران بار داری از مصرف آن خودداری نمایید.

عرق آلاله: (طبیعت گرم و خشک دارد)

ضد اسهال، ضد استفراغ، ضد نفخ شکم و دل پیچه می باشد.

طریقه ی مصرف:

 

بعد از هر غذا یک استکان میل شود.

عرق اسطوخودوس: (طبیعت گرم دارد)

این گیاه معطر، مقوی، آرام بخش، خواب آور ملایم، از بین برنده ی نفخ و اسهال، کاهش دهنده ی سرفه، مدر، نیروبخش، رفع کننده ی انواع سردرد و سرگیجه، درمانگر برونشیت مزمن، معرق، درمانگر تنگی نفس، درد مفاصل، پایین آورنده تب، لرزش اعضای بدن، رافع فراموشی و درمانگر نقرس است.

 

درمان کننده سرفه، تنگی نفس، درد مفاصل، سیاتیک، خونریزی های رحمی، کوفتگی عضلات و ضد عفونی کننده مجاری تنفسی است، ضد ریزش مو، محرک قوای رئیسه، ضد درد عادت ماهانه، اشتهاآور، ضد نفخ، بالابرنده فشار خون و رقیق کننده ی آن، تسکین دهنده ی سرفه و آسم و سرماخوردگی، ضد میکرب، زکام، ضد صرع و تشنج، رفع تشویش، سمپاتیک، نقرس، ترشحات زنانگی و خلط آور است. این گیاه در سوء هاضمه، اسهال، آسم و بی اختیاری ادرار کودکان نیز کاربرد دارد. اصولاً آویشن یک گیاه همه فن حریف است.

 

با نصف لیوان آب یا غلیظ تر در صورت اسهال میل شود و یا به صورت شربت صبح و شب مصرف شود.

2 فنجان در روز میل نمایید.

عرق بابونه: (طبیعت گرم دارد)

مفید برای امراض پوستی، تقویت پوست، مفید برای جوش و لک صورت، رفع افسردگی، آرام بخش، درمان عوارض گوارشی، صفرا بُر، ضد درد هنگام دندان بندی کودکان، نیرو بخش، تب های بلغمی و همچنین عفونت های دردناک را تسکین می دهد.

ضد انگل، ضدعفونی کننده، مقوی معده، هضم کننده، اشتهاآور، قاعده آور، مدر، بادشکن، تقویت اعصاب و خواب آور که بهتر است گرم مصرف شود. جوشانده گیاه بابونه نیز دارای خواص فوق می باشد. 

 

تقویت کننده اعصاب، معالج زکام، پایین آورنده تب، ضد تشنج و صرع، درمان بیماری های عصبی، مقوی سیستم عصبی، درمان خستگی عصبی، حالات هیجانی، ضد اسپاسم، مسکن، ضدعفونی کننده، مفید برای بیماری های ریوی، برای تنظیم سیکل قاعدگی خانم ها، رفع اضطراب و افسردگی نیز می باشد.

طریقه ی مصرف:

 

قبل از غذا یک فنجان در روز میل نمایید.

یک فنجان در یک لیوان آب به صورت شربت مصرف شود.

یک استکان از آن را با کمی قند صبح و شام میل نمایید.

عرق اکالیپتوس: (طبیعت گرم دارد)

ضدعفونی کننده و تب بر، میکروب کش، قابض، ضد نزله می باشد.

طریقه ی مصرف:

 

قبل از هر غذا یک فنجان میل نمایید. جهت میکروب کشی و ضدعفونی کننده هوای داخل منزل و رفع سرماخوردگی یک فنجان را در نیم لیتر آب ریخته و روزی سه مرتبه بخور دهید.

عرق اترج: (طبیعت گرم دارد)

مؤثر جهت درمان اسهال و استفراغ، نفخ و دل درد و دل پیچه، تقویت قلب و معده و کبد و روده، لطافت پوست، رفع عطش و سکسکه، صفراوی، تأمین ویتامین ث به عنوان نوشیدنی، ضد درد و گرفتگی اسپاسم.

طریقه ی مصرف:

 

 از عصاره ی بابونه جهت تقویت موی سر نیز استفاده می شود. درمان کننده سر درد و میگرن، تسکین دهنده دردهای عضلانی، مسمومیت های غذایی، رفع گوش درد و سنگینی گوش، برای رفع زردی، رفع کرم معده و کرم روده، درمان کننده ی کم خونی، ضد آلرژی و رفع بی خوابی نیز مؤثر است.

یکی از مهم ترین خواص بابونه درمان زخم معده و ورم روده است. بابونه ترشح شیر را در مادران شیرده افزایش می دهد.

طریقه ی مصرف:

 

بعد از غذا یک فنجان در یک لیوان آب میل شود.

2 الی 3 فنجان در روز میل نمایید.

در مورد خوراکی تا نصف لیوان آب مخلوط و بعد از غذا میل شود همچنین به عنوان طعم دهنده و چای نیز مصرف می شود. داروهای آلتیب، آنتی میگرن، قطره بابونه، بخور پروستاتان، شیرین وش، کارامین و کامیل ساخته شده از این گیاه هستند.

عرق بادرنجبویه: (طبیعت گرم دارد)

 

برطرف کننده ی خستگی و افسردگی و ضد تشنج نیز می باشد.

ضد التهاب و اسپاسم، تقویت اعصاب و قوای جنسی، ضد تورم، مرطوب کننده و سفید کننده ی پوست، مقوی معده، با غرغره کردن بوی دهان و جوش دهان را از بین می برد. حمام با آن اثر قاطع در رفع بیماری ها دارد، مخصوصاً برای محفوظ نگه داشتن زخم از آلودگی و بهبود آن خصوصاً برای زخم های عمیق فیستول ها، زخم انگشتان، رفع التهاب و درمان ورم چشم و ترک ها و برای خارش های پوستی و اگزما و التهابات واریسی، شستشو با آن بسیار مؤثر است.

 

نصف استکان بعد از هر وعده غذا میل شود.

عرق برگ گردو: (طبیعت گرم دارد)

کاهش دهنده ی قندخون، تصفیه کننده ی خون، درمان کننده ی نقرس می باشد و ورم مفاصل را که از سردی باشد تسکین می دهد همچنین درمان کننده ی بیماری سل، ضدعفونی کننده ای قوی، مفید برای بیماری های جلدی، چاق کننده، مؤثر در معالجه ترشحات رحم، ورم پروستات، قابض و محرک جریان صفرا می باشد.

طریقه ی مصرف:

 

یک فنجان در یک لیوان آب سرد میل شود

حداکثر 3 فنجان در روز میل شود.

عرق بهارنارنج: (طبیعت گرم و معتدل دارد)

تقویت کننده مغز و اعصاب، نشاط آور، تقویت قلب، آرام بخش، رفع کننده ی بی خوابی های عصبی، رفع کننده ی افسردگی، تسکین دهنده ی ناراحتی های سینه و رفع سرفه، معطر، ضد نفخ، سکسکه و بی خوابی، رفع کننده ی تهوع و استفراغ و افزایش دهنده ی قوای جوانی می باشد.

 

تقویت کننده مغز، اعصاب، حافظه و قلب، بازکننده رگ های قلب، درمان کننده ی خستگی های روحی، عصبانیت و بی حوصلگی، رفع کننده ی سردردهای عصبی و ضد استفراغ در دوران بارداری می باشد.

ضد تشنج، شفابخش، هیستری مفید برای آلزایمر، ضد قولنج، بالابرنده فشار خون، خون ساز، آرام بخش، خواب آور، ضد رماتیسم، ضد درد، برونشیت و درمانگر دل پیچه است و نیز وزوز گوش را درمان می کند. نشاط آور است و خوش عطر و طعم برای تهیه ی شربت می باشد.

رفع کننده ی افسردگی روحی و تقویت حواس 5 گانه است و به افزایش فشار خون و درمان ناراحتی معده ناشی از اضطراب و نگرانی کمک می کند.

ضد ویروس است و در صنایع آرایشی بهداشتی به عنوان نرم کننده کاربرد دارد.

طریقه ی مصرف:

 

یک فنجان در یک لیوان آب سرد میل شود.

2 فنجان در روز میل نمایید.

عرق برگ توت سیاه: (طبیعت گرم دارد)

مفید برای قند خون، درمان مرض قند، آرام بخش و تصفیه کننده ی خون می باشد.

طریقه ی مصرف:

 

مهم ترین خاصیت دارویی بهارنارنج تأثیر آن روی سیستم عصبی بدن است. بهار نارنج آرام بخش و ضد هیجانات دستگاه عصبی است.

بهارنارنج در تقویت معده و طب بسیار مؤثر است و تپش نامنظم قلب، تشویش و اضطراب را از بین می برد. برای کنترل تشنج ها و حمله قلبی هم بهار نارنج را توصیه می کنند. اگر مشکل بی خوابی یا بی خوابی دارید، حتماً پیش از خواب، مقداری عرق بهار نارنج یا چای آن را بنوشید. برای درست کردن چای بهار نارنج، کافی است 10 گرم از گل بهار نارنج را در دو لیوان آب جوش به مدت 20 دقیقه بجوشانید، سپس آن را صاف کرده و همراه یک قاشق سوپ خوری عسل میل کنید. با خوردن این چای، خواب خوش و آرامی خواهید داشت.

 

طریقه ی مصرف:

 

روزی 2 فنجان میل نمایید.

 

مصرف یک لیوان از این عرق شب ها هنگام خواب به شما خواب راحتی خواهد داد. همراه با چای و شربت نیز مصرف می شود.

 

عرق بومادران: (طبیعت گرم دارد)

 

یک فنجان در یک لیوان آب سرد صبح و عصر میل شود.

بعد از غذا نصف فنجان در یک لیوان آب به صورت شربت مصرف شود.

یک فنجان در روز میل نمایید.

عرق پونه: (طبیعت گرم دارد)

ضد سیاه سرفه و گریپ، خلط آور، بادشکن، قابض، بازکننده عروق، ضدعفونی کننده، رفع کننده ی بیماری نقرس، آسم، ضد سرماخوردگی، ضد نفخ، هضم کننده، صفرابُر، تصفیه کننده ی خون و قاعده آور می باشد.

اثر محرک بر ترشحات معده دارد و ضد باکتری، جلوگیری از استفراغ و ضعف معده و سوء هاضمه و محرک اعمال هضم، آرام بخش و ضد تشنج است.

برای سنگ کلیه و پر ادراری و بی اختیاری ادرار مفید است.

 

ضد ورم روده و معده، ضد روماتیسم و نقرس، رفع اختلالات قاعدگی و درد دوران قاعدگی، ضد انگل، ضد بواسیر، تصفیه کننده ی خون، ضد نقرس، برطرفت کننده ی دردهای استخوانی، تصفیه کننده ی خون و رافع خستگی، درمان یبوست، ضد بواسیر، درمان ضعف عضله ای قلب (میوکاردیت). احساس گرفتگی در ناحیه قلب (آنژین دو پوتارین)، ضد عفونت و سرماخوردگی می باشد. اگر دست هایتان گزگز می کند و خواب می رود، حتماً استفاده کنید.برای درمان سوء هاضمه، نفخ روده و سنگ کلیه، تب کهنه، صرع، جنون های خفیف، قولنج های کبدی و کلیوی، اختلالات بینایی و وجود خون در ادرار مفید است و قابض می باشد.

 

طریقه ی مصرف:

 

طریقه ی مصرف:

 

یک فنجان در یک لیوان آب بعد از غذا یا همراه آن میل شود.

عرق ترب: (طبیعت گرم دارد)

رفع بیماری های کلیوی و دفع سنگ کلیه و مثانه، ضد رماتیسم و سیاه سرفه می باشد.

 

طریقه ی مصرف:

 

روزی چند فنجان قبل از پیاده روی میل شود.

چهار عرق گرم: ( طبیعت گرم دارد)

تقویت کننده ی معده، مفید برای هضم غذا، رفع ناراحتی های روده، برای ناراحتی های معده و شکم مفید است.

 

طریقه ی مصرف:

 

یک فنجان در یک لیوان آب سرد بعد از غذا ظهر و شب میل شود.

عرق چهل گیاه: (طبیعت گرم دارد)

ترکیبی از چهل گیاه دارویی است که تقویت معده، کمک به هضم غذا، بادشکن، ضد نفخ، ضد سردی، ضد تهوع و استفراغ از خواص آن است.

مقوی قلب و اعصاب، بازکننده ی رگ های قلب، مسکن دردهای قاعدگی، تنظیم کننده دستگاه گوارش، آرام بخش، رفع کمردرد و پادرد، تقویت قوای جنسی، تقویت عمومی، رفع ترشی معده، رافع سردردهای ناشی از سردی و ضد سوء هاضمه می باشد.

یک دو سه بازدید : 51 چهارشنبه 10 دي 1399 زمان : 21:8 نظرات (0)

سنبل‌الطیب

مجله اینترنتی سیب سبز دو تحقیق دیگر نیز در این زمینه انجام شد. در این مطالعات نیز نشان داده شد که ترکیب سنبل الطیب با بادرنجبویه (Lemon Balm) در بهبود کیفیت خواب و در درمان بیماری بی خوابی(Insomnia) مؤثر است. این گیاه برای اختلالات یائسگی و عادت ماهیانه مفید است. یکی دیگر از خواص این گیاه، داشتن منگنز است که برای درمان سفیدی مو از آن استفاده می‌شود. مقدار و زمان مصرف تعیین یک مقدار مشخص برای مصرف این گیاه، کار مشکلی است، اما در منابع مختلف علمی درباره گیاهان دارویی، چیزی حدود ۱ تا ۱۰ گرم است. اگر از عصاره تغلیظ شده ریشه گیاه سنبل الطیب (آن چه به طور معمول 

 

گیاهی است که بوته ای استوار و چندساله دارد و در اروپا و بخش‌هایی از آسیا می‌روید. دارای ریشه‌ای کوتاه و بوته‌ای با ارتفاع بین ۵۰ تا ۱۵۰ سانتی‌متر می‌باشد.ریشهٔ این مجله اینترنتی یرانول گیاه در طب سنتی ایران دارای ارزش دارویی است و از آن به عنوان آرام‌بخش اعصاب، خواب آور، ضد تشنج، درمان افسردگی، هضم کننده غذا و ضد دل‌پیچه استفاده می‌شود.با دلگرم همراه باشید.

 

برخی نیز این گیاه را با بادرنجبویه، رازک، گل ساعت و اسکالکَپ (در طب چینی کاربرد دارد) ترکیب کرده و مصرف می‌کنند. مصرف تازه این گیاه بهتر و موثرتر از مصرف ریشه خشک آن است.اثرات جانبی تحقیقات مختلف نشان می‌دهد که این گیاه هیچ گونه اثر مخربی روی توانایی افراد برای رانندگی و کار با ماشین آلات مختلف ندارد. تنها مورد گزارش شده، حمله قلبی شدید در مردی بود که سالیان دراز از سنبل الطیب به میزان ۵ تا ۲۰ برابر مقدار توصیه شده مصرف می کرده است و آن را به طور ناگهانی کنار گذاشته بود. به هر حال، هنگامی که سنبل الطیب بر اساس مقدار توصیه شده مصرف شود، منجر به اعتیاد و وابستگی به آن نخواهد شد.

 

خواص دارویی و درمانی علف گربه (سنبل الطیب)

در مورد دیگری که در یک دانشجوی ۱۸ ساله که قصد خودکشی داشت مشاهده شد، تنها علائم گزارش شده عبارت بودند از خستگی مفرط، درد شکمی، رعشه و لرزش در دست‌ها و پاها. این فرد از ۰۰۰/۲۰ میلی گرم ریشه سنبل الطیب استفاده کرده بود که چیزی در حدود ۴۰ تا ۵۰ برابر مقدار توصیه شده است. به نظر نمی‌رسد که مصرف سنبل الطیب قبل از خواب موجب ایجاد مشکل در هوشیاری و تمرکز فرد در صبح شود. با این که تا کنون دلایل شناخته شده‌ای برای منع مصرف این گیاه در بارداری و شیردهی گزارش نشده است، اما بی خطر بودن آن نیز به اثبات نرسیده است. بنابراین باید در مصرف آن احتیاط کرد.

 

خواص دارویی و درمانی علف گربه (سنبل الطیب)

 

ترکیبات شیمیایی علف گربه

ریشه سنبل الطیب حاوی ۱ درصد اسانس است. این اسانس درریشه تازه بیشتر است و به تدریج که ریشه خشک می‌شود مقدار اسانس آن کاهش یافته ولی بوی آن قوی تر می‌شود. اسانس تازه برنگ سبز مایل به زرد است ولی در اثر ماندن غلیظ می‌شود. آثار دارویی ریشه تازه آن سه برابر خشک شده آن است. سنبل الطیب باید در حرارت کم خشک شود و در حرارت بالا تمام اثر دارویی آن از بین می‌رود.

 

خواص داروئی علف گربه

ریشه سنبل الطیب از نظرطب قدیم ایران گرم و خشک است خواص مهم آن به شرح زیر است. اثر ضد تشنج دارد، در رفع ناراحتی‌های عصبی و هیستری مفید است، ضد اسپاسم و آرام بخش است، تب بر است، بیخوابی را درمان می‌کند، ضد کرم معده و روده است، ضد هیجان است، میگرن را برطرف می‌کند، برای برطرف کردن دلهره، تشویش و نگرانی مفید است، در درمان بیماری مالیخولیا اثر مفید دارد، در برطرف کردن درد سیاتیک مؤثر است، سکسکه مداوم را از بین می‌برد، درد سینه را برطرف می‌کند، استفراغ را برطرف می‌کند، در معالجه مرض قند مؤثر است، گرد سنبل الطیب را روی زخم‌ها بپاشید التیام یابند.

علف گربه

 

خواص "علف گربه" را بیشتر بدانیم

نام علف گربه برای این گیاه ناشی از ویژگی آن است که گربه‌ها را به خود جذب می‌کند و نوعی اثر روان گردان در آن‌ها دارد. 

 

در قرص‌ها و کپسول‌ها وجود دارد و دارای حداقل ۵/۰ درصد روغن‌های فرّار است) برای درمان بیماری بی خوابی استفاده می‌کنید، باید آن را حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از خواب مصرف نمایید. فراورده‌های خشک شده ریشه این گیاه که به صورت ۵/۱ تا ۲ گرمی هستند، نیز باید ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از خواب مصرف شوند.

 

این خاصیت به دلیل وجود آکتینیدین در عصارهٔ این گیاه است که به فرومون‌های بدن گربه‌ها شباهت دارد. این گیاه اثر مشابهی نیز بر روی موشهای صحرایی دارد. خواص درمانی سنبل الطیب (علف گربه) سنبل الطیب گیاهی است علفی و چند ساله که ساقه آن به طور عمودی تا ارتفاع دو متر بالا می‌رود. این گیاه به صورت وحشی در جنگل‌های کم درخت، در حاشیه جویبارها و گودال‌ها در بیشتر مناطق آسیا و ایران می‌روید.

 

سنبل الطیب دارای بویی مطبوع است و گربه بوی این گیاه را از فاصل دور تشخیص داده به طرف آن می‌رود و در اطراف آن به جست و خیز می‌پردازد و از بوی آن مست می‌شود. گلهای سنبل الطیب برنگ سفید یا صورتی و به صورت خوشه‌ای است.قسمت مورد استفاده این گیاه ریشه آن است و معمولاً از ریشه گیاهی که بیش از سه سال عمر دارد استفاده می‌شود. سنبل الطیب پس از خشک شدن برنگ قهوه‌ای در می‌آید. طعم آن تلخ ولی خوشبو و معطر است. عطر آن پس از خشک شدن بیشتر می‌شود.

 

طرز استفاده علف گربه

۱) گرد سنبل الطیب

 

ریشه سنبل الطیب را خرد کرده و در حرارت ۴۰ درجه خشک کنید. سپس آنرا آسیاب کنید و از الک ریز در کنید. گرد آن به عنوان ضد تشنج به کار می‌رود. مقدار مصرف آن ۵-۱۰ گرم در روز است.

 

۲) مخلوط سنبل الطیب

 

۴ گرم گرد ریشه سنبل الطیب را با ۴ گرم رازیانه و ۴ گرم قند سائیده و مخلوط کنید، این مخلوط را چهار قسمت کرده و در طول روز به فواصل مساوی بخورید.

 

۳) تنتور والریان

 

۱۰۰ گرم ریشه سنبل الطیب را خرد کرده و در نیم لیتر الکل طبی ۶۰ درجه بریزید و بگذارید بماند. هر روز چند بار آن را بهم بزنید و پس از ۱۵ روز آنرا صاف کرده و در شیشه دربسته نگهداری کنید. مقدار مصرف آن ۱۰-۳۰ قطره می‌باشد.

 

عملکرد صحیح دستگاه عصبی مرکزی به وسیله رسپتورهایی (گیرنده‌هایی) در مغز که به نام رسپتورهای گابا نامیده می‌شوند، تنظیم می‌شود. بر اساس مطالعات آزمایشگاهی مشخص شد که سنبل الطیب می‌تواند اتصالات این رسپتورها را ضعیف و سُست نماید. به این ترتیب، مکانیسم عمل و اثربخشی آن تا حدودی مشخص شد. در حقیقت این اطلاعات توضیح می‌دهد که چرا سنبل الطیب می‌تواند به افراد کمک کند تا به راحتی استرس و نگرانی را از خود دور نمایند.

 

در مطالعات مختلفی نشان داده شد که این گیاه اثر درمانی موثری بر روی افرادی که دارای درجات مختلفی از بیماری بی خوابی می‌باشند، دارد. به طور کلی سنبل الطیب موجب می‌شود که خواب با آرامش زیادی همراه باشد و همچنین گذر به مرحله خواب راحت تر صورت پذیرد. اما در این مطالعات چیزی مبنی بر اینکه این گیاه موجب افزایش کل زمان خواب می‌شود، مشاهده نگردید.

 

یک دو سه بازدید : 39 چهارشنبه 10 دي 1399 زمان : 21:7 نظرات (0)

مدام کسالت دارید؟ در هضم غذا مشکل دارید؟ پاهایتان درد می‌کند؟ زیاد عرق می‌کنید؟ نفستان بدبو شده؟ اگر جوابتان به این سوالات مثبت است برایتان درمانی از دل طبیعت آورده‌ایم که راست کار خودتان است. نعنا فلفلی! این سبزی نه تنها تمام مشکلاتی که بر شمردیم را رفع و رجوع می‌کند بلکه کلی خاصیت دیگر نیز دارد که در ادامه‌ی مطلب خواهید خواند. با دلگرم همراه باشید.

 

خواص بی نظیر نعنا فلفلی!

 

بوی بد دهان با دمنوش لاغری نعناع فلفلی

عطر نعنایی قوی و خاصیت ضدباکتریایی دمنوش نعنا فلفلی، ‌آن را به راهی عالی برای رفع بوی بد دهان تبدیل کرده است. عوامل ضدباکتریایی موجود در آن، میکروب هایی را که باعث بدبو شدن دهان می شوند از بین می برد و مانتول موجود در آن هم باعث تازه و خوشبو شدن نفس می شود.

 

کاهش وزن با دمنوش لاغری نعناع فلفلی

عطر نعناع فلفلی و برخی از ترکیبات طبیعی آن، می توانند اشتها را کاهش دهند؛ بنابراین بو کردن روغن و نوشیدن دمنوش آن به کاهش پرخوری و در نتیجه، چاقی کمک می کند.

 

دمنوش نعناع فلفلی

کاهش استرس با دمنوش لاغری نعناع فلفلی

آرام بخش، ضد تشنّج و ضدانقباض بودن مانتول باعث شده است که ماده ی بسیار خوبی برای کاهش فشار ذهنی باشد. ویژگی ضدالتهاب بودن آن هم باعث کاهش فشار خون و حرارت بدن می شود و به آرامش و تخلیه ی ذهن از نگرانی ها کمک می کند.

 

توجه توجه

 

مصرف خوراکی نعنا فلفلی برای افرادی که از سنگ کیسه‌ی صفرا دارند توصیه نمی‌شود. از این گذشته مصرف عصاره‌ی خوراکی برای خانم‌های باردار و شیرده و همچنین کودکان زیر دو سال مورد منع مصرف دارد.

 

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب دمنوش لاغری نعناع فلفلی

 

فواید دارویی و درمانی دمنوش نعنا فلفلی

 

دمنوش لاغری نعناع فلفلی بسیار در کاهش اشتهای کاذب موثر است؛دمنوش لاغری نعناع فلفلی مناسب افرادی هست که دچار پرخوری عصبی میشوند.دمنوش نعناع فلفلی در سلامت سیستم گوارش، درمان درد، از بین برنده التهاب، آرامش دهنده جسم و ذهن، از بین برنده بوی بد دهان، کمک به لاغری و تقویت دستگاه ایمنی خوبست.  دمنوش نعناع فلفلی بادشکن است و به حرکت گاز جمع شده در بدن و جلوگیری از نفخ، قولنج و ناراحتی معده کمک می کند. این دمنوش جریان صفرا را تحریک می کند و به گوارش مؤثرتر و بهبود اجابت مزاج کمک می کند.

 

مسکّن با دمنوش لاغری نعناع فلفلی

نعناع فلفلی تسکین دهنده ای مؤثر نیز است و دردهای مربوط به قولنج، نفخ و سوء هاضمه را کاهش می دهد. این تأثیر دمنوش نعناع فلفلی به دلیل اثر آرام بخشی آن بر روی روده و شل کردن عضلات مجاری گوارشی است. این دمنوش می تواند اسهال، سندروم روده ی تحریک پذیر و یبوست را بهبود بخشد و به بهتر شدن عملکرد کلی دستگاه گوارش کمک کند.

 

تهوّع و استفراغ

زمانی که صحبت از بیماری می شود، هیچ چیز به اندازه ی تهوّع و استفراغ، آزاردهنده نیست. دمنوش نعناع فلفلی ضد تشنّج است بنابراین احتمال تهوّع و استفراغ، حتی تهوّع ناشی از حرکت همچون دریازدگی را کاهش می دهد. این دمنوش به کاهش دل درد و دلشوره ی مربوط به تهوّع های ناشی از حرکت کمک می کند و خواص ضد التهابی آن می تواند معده ی شما را به حالت طبیعی بازگرداند.

 

مشکلات تنفّسی با دمنوش لاغری نعناع فلفلی

خواص ضد تشنجی و ضدانقباضی نعناع فلفلی به کاهش سرفه و بهبود دستگاه تنفّسی کمک می کنند. دمنوش نعناع فلفلی با آرام کردن عضلات گلو و سینه، به رفع علائم سرماخوردگی و آنفولانزا کمک می کند.

 

یکی از بهترین گیاهان دارویی در طب سنتی می باشد.دمنوش نعناع فلفلی تأثیر قابل توجّهی روی دستگاه گوارش دارد و عنصر اصلی آن به نام مانتول، با ارزش ترین قسمت ساختار طبیعی آن است یکی از گیاهان پر استفاده در طب سنتی ایران می باشد.این دمنوش، دم کرده ای از برگ های نعنا فلفلی است که کافئین ندارد و به همین دلیل، نوشیدنی آرام بخش و بسیار مناسب برای کسانی است که بی خواب می شوند.

 

نعناع فلفلی بومی اروپا است اما در سراسر جهان، محبوب است و به طور گسترده ای از آن استفاده می شود. در سراسر جهان از دمنوش نعناع فلفلی استفاده می شود و روغن آن کاربرد درمانی بالایی دارد و به طور خاص، برای درمان روده ی تحریک پذیر استفاده می شود.دمنوش نعناع فلفلی عطر بسیار مطبوعی دارد و به همین دلیل، یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در سراسر جهان است. این دمنوش آرام بخش است اما فواید دیگری هم برای بدن دارد. اکنون به برخی از فواید دیگر آن خواهیم پرداخت...

 

تب بر با دمنوش لاغری نعناع فلفلی

مانتول خنک کننده ای عالی است. نوشیدن دمنوش نعناع فلفلی باعث تعریق خارجی می شود و مانتول موجود در آن هم بدن را از داخل خنک می کند. این خاصیت به پایین آمدن تب کمک می کند و می تواند التهاب ناشی از آن را نیز برطرف کند.

 

دمنوش نعناع فلفلی

سلامت دستگاه گوارش با دمنوش لاغری نعناع فلفلی

هزاران سال است که از روغن و دمنوش نعناع فلفلی برای درمان مشکلات مختلف گوارشی و دستگاه گوارش استفاده می شود. شواهد تاریخی نشان می دهند که بیش از ۱۰۰۰ سال است که از دمنوش نعناع فلفلی به عنوان مکمل غذایی استفاده می شود.

 

دستگاه ایمنی دمنوش لاغری نعناع فلفلی

دمنوش نعناع فلفلی دارای خواص ضدباکتریایی است و به همین دلیل، به بهبود بسیاری از بیماری ها از جمله تب، سرفه و سرماخوردگی کمک می کند. این دمنوش نه تنها به بهبود علائم بیماری شما کمک می کند بلکه از بیمار شدن جلوگیری می کند. نعناع فلفلی حاوی ویتامین B، پتاسیم، آنتی اکسیدان ها و کلسیم نیز هست که به جذب مواد مغذی لازم برای مقابله با بیماری ها و عملکرد صحیح بدن کمک می کنند.

یک دو سه بازدید : 14 چهارشنبه 10 دي 1399 زمان : 21:5 نظرات (0)

قره قات (قره قاط) یا سیاه گیله درختچه ی کوچکی است به ارتفاع تا 60 سانتی متر که دارای برگ هایی بیضوی و به رنگ سبز روشن است. برگ های این گیاه بادوام بوده ولی در زمستان بر روی گیاه باقی نمی مانند. گل ها که در کنار برگ ها می روید سفید مایل به سبز و یا گلی رنگ است. میوه ی این گیاه از نوع سته است و پس از رسیدن کامل به اندازه ی نخود شده و حاوی آب بنفش رنگی می باشد.با دلگرم همراه کرم گیاهی لایودرم باشید تا با قره قات بیشتر آشنا شوید.

 

به 5 گرم از خرد شده ی میوه ها یک لیوان آب سرد می افزاییم، آن گاه حدود 10 دقیقه می گذاریم بماند و سپس آن را به حد جوش می رسانیم و باز هم مدت 10 تا 15 دقیقه به حال خود می گذاریم و گرما گرم صاف می کنیم؛ صاف شده را میل می کنیم.

 

داروهای گیاهی:

 

تعدادی داروی گیاهی به شکل صنعتی از آن در بازار موجود است. بعضی از این داروها مربوط به مشکلات چشم می باشد.

 

سمیت:

 

مصرف مقدار زیاد قره قات ممکن است مشکلات روده ای- معده ای مانند اسهال ایجاد کند.

 

مهم ترین اثرات گزارش شده قره قات:

ضد چسبندگی پلاکت ها، ضد شکنندگی عروق مویینه، ضد ادم (ضد خیز)، ضد ویروس تبخال، ضد التهاب، ضد اکسیدان، ضد تب، ضد خونریزی های رتینوپاتی، ضد عفونی کننده، ضد اسپاسم، ضد زخم های گوارشی، ضد قارچ، ضد ویروس، قابض، محرک گردش خون، محافظ کلاژن، ادرار آور، محرک سیستم ایمنی بدن، کاهش دهنده ی چربی خون و گشاد کننده ی رگ ها.

 

ترکیبات دیگر قره قات شامل تانن ها(که عمدتا از نوع کاتشول می باشند)، تری ترپنوئیدها، کربوهیدرات به مقدار حدود ده درصد، مقدار کمی پروتئین، فیبر، اسید های آسکوربیک (2 تا 10 میلی گرم در صد گرم)، سیتریک، مالیک، کینیک و مقدار کمی بنزوئیک و گلوکورونیک، گلوکزید لیپتوزین، مقدار کمی آلکالوئید، پکتین و فلاونوئیدها هستند.

 

ضد میکروبی

 

آزمایش های کلینیکی زیادی در مورد اثرات ضدمیکروبی مجاری ادرار با آب قره قات انجام شده که نتایج بسیار خوبی را به دنبال داشته است.به طور مثال یک گروه شامل 9 مرد و 29 زن سال خورده با این روش تحت درمان قرار گرفتند.در آزمایش دیگری کاهش شدید عفونت ادراری زنان به مدت طولانی با مصرف خوراکی عصاره به شکل کپسول مشاهده شده است.

 

از قره قات در اروپا به مقدار زیاد در درمان واریس و ضایعات مویرگ ها استفاده می کنند. استفاده های دیگر قره قات در موارد: کاهش فشار خون، مشکلات گردش خون مغزی، هماتوری به علت نشت مویرگ ها در کلید به علت شکستگی مویرگ ها و مشکلات رگ های وریدی است.

 

قره قات را به عنوان ضد آریتمی به خصوص در نوع متوسط استفاده می کنند. هم چنین به عنوان ضد التهاب غشای مخاطی دهان و گلو کاربرد دارد. از خواص مهم دیگر آن، اثر ضد ادم آن است.وجود تانن در میوه باعث می شود که گاهی آن را به عنوان ضد اسهال مصرف کنند. محصول تازه برای این مورد مناسب نیست و بهتر است بعد از خشک و کهنه شدن از آن استفاده کنند؛ چون تانن ها در ابتدا به صورت مونومر هستند و ضمن خشک شدن به صورت کندانسه (پُلی مر) در می آیند.

 

در یک آزمایش 10 زن جوان با روش دابل بلایند (دوسوکور) با 400 میلی گرم عصاره به طور خوراکی در روز، در مقایسه با دارونما انجام شد که نتایج آن چشم گیر بود.پی گیری این مسئله نشان داد که کاهش قابل ملاحظه ی پ هاش ادرار باعث از بین رفتن بسیاری از باکتری ها می شود.

 

تولید و تثبیت کلاژن

یکی از مهم ترین پروتئین های بدن، کلاژن است که در ساخت تاندون، رباط و غضروف نقش اصلی را دارا است.کلاژن در زمان التهاب روماتیسمی، امراض دهانی و یا بیماری های استخوان و مفاصل از بین می رود. عمل مهم فلاونوئیدها، آنتوسیانین ها و پروآنتوسیانین های قره قات جلوگیری از این عمل است.همچنین آنتوسیانین ها دارای خاصیت قوی ویتامین P ( بیوفلاونوئیدها ) بوده و افزون بر آن دارای خاصیت افزایش ویتامین C داخل سلولی و کاهش شکنندگی مویرگ ها هستند که از این نظر دو برابر قوی تر است.

 

دیگر اثرات و خواص قره قات عبارت اند از:

* خاصیت ضد تجمع پلاکت ها که از این نظر شبیه به آسپیرین و گیاه سیر می باشد. (به اصطلاح عامیانه افرادی که خون آن ها غلیظ می باشد، برای جلوگیری از لخته شدن می توانند از قره قات استفاده کنند).

 

خواص معجزه آسا قره قات + طرز تهیه چای قره قات

 

خواص قره قات (قره قاط)

یا سیاه گیله درختچه ی کوچکی است به ارتفاع تا 60 سانتی متر که دارای برگ هایی بیضوی و به رنگ سبز روشن است. برگ های این گیاه بادوام بوده ولی در زمستان بر روی گیاه باقی نمی مانند. گل ها که در کنار برگ ها می روید سفید مایل به سبز و یا گلی رنگ است. میوه ی این گیاه از نوع سته است و پس از رسیدن کامل به اندازه ی نخود شده و حاوی آب بنفش رنگی می باشد.

 

میوه ی نارس آن کمی ترش و میوه رسیده کمی شیرین است. میوه ها از غباری سفید رنگ پوشیده شده اند. قسمت مورد استفاده ی قره قاط شامل برگ، ریشه و میوه است. البته مهم ترین مصرف دارویی، مربوط به میوه ی آن می باشد. میوه ها پس از رسیدن کامل اکثراً آبی مایل به سیاه هستند. قره قات در اکثر نواحی جنگلی آسیای صغیر، قفقاز، سیبری، آمریکای شمالی و به خصوص اروپا یافت می شود. این گیاه در ایران رویش ندارد؛ ولی گونه ی دیگری که شرح داده شده است در سرزمین ایران وجود دارد.

 

ترکیبات مهم دانه ی قره قات

حاوی حدود 88 درصد آب است. بقیه مواد شامل آنتوسیانین که در میوه های تازه 1/0 تا 25/0 درصد در نوسان بوده، ولی در عصاره غلیظ شده ی این میوه، 25 درصد می باشد.

 

اکثر این آنتوسیانین ها به شکل گلوکزید هستند و تنها مقدار کمی در طبیعت و در این گیاه به صورت آزاد می باشند. حدود 15 آنتوسیانوزید که اجسام فعال گیاه می باشند، در این گونه از قره قات شناسایی شده است، بعضی گیاهان دیگر از جمله گونه های دیگر قره قات، Ribes nigrum و انگور دارای آنتوسیانین های مشابهی هستند. میوه ی هر سه گیاه مذکور در اروپا به صورت دارویی مصرف می شود.

 

* خاصیت شل کنندگی عضلات صاف

 

* استفاده برای درمان امراض چشم، هنگام کم سو شدن در شب، یا برای دید بهتر روز کاتاراکت و گلوکوما. در بعضی مشکلات چشم مانند گلوکوما، کلاژن دارای آسیب هایی می شود که باعث فشار زیاد در چشم خواهد شد. بنابراین چون قره قات در حفاظت کلاژن موثر است، در موارد ذکر شده مفید است. از این رو در اروپا به طور وسیع بدین منظور از آن استفاده می شود.

 

هم چنین قره قات به مقدار زیادی در اروپا برای مشکلات شبکیه ای حاصل از دیابت مورد مصرف است.

 

طریقه و میزان مصرف:

محصولات دارویی حاصل از قره قات اصولا بر حسب وجود 25 درصد آنتوسیانین ها استاندارد می گردند که مقدار مصرف آن ها

 

به شرح زیر است:

 

* محصولات حاوی آنتوسیانوزید 20 تا 160 میلی گرم تا سه بار در روز

 

* عصاره های حاوی 25 درصد غلظت، 80 تا 160 میلی گرم تا سه بار در روز

 

* دانه های تازه ی گیاه 55 تا 110 گرم تا سه بار در روز

 

* مقدار مصرف، یک استکان آب سرد بر روی 5 تا 10 گرم از خرد شده ی میوه ها ریخته و به مدت 10 دقیقه می جوشانیم؛ سپس همان طور که گرم است، آن را صاف نموده و میل می کنیم.

یک دو سه بازدید : 13 چهارشنبه 10 دي 1399 زمان : 21:1 نظرات (0)

زیر برگ‌های گل راعی یا هوفاریقون نقاط ریز شفافی وجود دارد که محل تجمع اسانس است, به همین خاطر به آن هزارچشم می‌گویند.به‌علت تشابه اسمی بین گل راعی (علف چای) و چای کوهی (توکلیجه) برخی از عطاری‌ها این دو گیاه را به‌اشتباه به مشتریان عرضه می‌کنند. گل راعی زردرنگ است ولی چای کوهی کُرک دارد و دارای گل‌های ریز بنفش است.

 

دمنوش هوفاریقون

روش تهیّه دمنوش

ترکیبات زیر را به همراه دو لیوان آب سرد در یک قوری- که بهتر است چینی باشد- ریخته، روی حرارت کم قرار می دهیم تا به نقطه جوش برسد؛ سپس قوری را روی حرارت غیرمستقیم(کتری یاسماور) می گذاریم تا درمدّت ۳۰ دقیقه به آرامی دم بکشد؛ پس ازآن، چای راصاف نموده، مصرف می کنیم. آشنایی با وسایل جراحی دامپزشکی این نوشیدنی های گوارا، برخلاف چای معمولی، تا چند روز قابل مصرف می باشند. بدیهی است، بر خلاف چای سیاه، هـرقـدر زمان دم کشیدن چای بیشتر باشد، کیفیت آن، مطلوب تر خواهد بود در صورت تمایل می توانید از همان ابتدا از آب جوش استفاده نمایید و نوشیدنی را مشابه چای معمولی دم کنید یا آن که بگذارید چای به مدّت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی شعله کم بجوشد. ترجیحا این چای ها را با عسل، خرما یا توت میل کنید. در صورت تمایل می توان چای را با چند قطره آب لیموترش تازه میل کرد.

 

دمنوش هوفاریقون

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب دمنوش هوفاریقون

 

دمنوش هوفاریقون آرامبخش و تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن

 

هوفاریقون آرامبخش و تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن است، همچنین دمنوش ترکیبی از چهار گیاه گل راعی یا هوفاریقون، سنبل الطیب، بادرنجبویه و گل ساعتی می‌تواند یک آرامبخش خیلی مؤثر و قابل استفاده باشد.

 

(گل راعی یا هزارچشم یا علف چای): مزاج این گیاه گرم و خشک است و دارای اثرات درمانی بیشماری است.

 

مسکّن دردهایی با منشأ سیستم عصبی مانند سیاتیک، سردرد و میگرن بوده، همچنین آرامبخش است و دارویی باارزش برای مشکلات عصبی همچون دلشوره، اضطراب، تنش، بی‌خوابی و افسردگی، خصوصاً افسردگی ناشی از یائسگی است.هوفاریقون قاعده‌آور و مدر است, در درمان بیماری‌های زنان مانند ترشحات واژینال مفید است، همچنین مقوی کبد, کیسه صفرا و مسهل صفرا است و مؤثر در درمان ورم معده و زخم‌های دستگاه گوارش و ترش کردن معده است.هوفاریقون تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است, مالیدن روغن آن برای تسکین گرفتگی‌های عصبی و درد سیاتیک و روماتیسم مؤثر است، همچنین برای روشن کردن پوست که بر اثر نور آفتاب تیره شده، استفاده از روغن هوفاریقون به‌صورت موضعی مفید است.

 

برای مصرف خوراکی هوفاریقون، مقداری از آن را مانند چای دم کرده و روزی یک تا سه بار مصرف شود. گل هوفاریقون از نظر ظاهر خیلی شبیه سُداب است. به‌علت اینکه سُداب کمی سمی است و حتی دست زدن به آن می‌تواند ایجاد حساسیت و مشکلات پوستی کند، باید توسط افراد مجرب برداشت شود. 

یک دو سه بازدید : 18 چهارشنبه 10 دي 1399 زمان : 20:53 نظرات (0)

عرق فراسیون طبع گرم و خشک در بعضی مواقع معتدل نیز می باشد.فراسیون ترشحات مختلف بدن خصوصا ترشحات بلغمی را از بدن بیرون می ریزد و نیز در زنان غیر حامله یا شیرده نقش موثر و سفیدی در پاکسازی محیط زنانگی و تنظیم عادت ماهیانه آنان دارد و شاید بتوان گفت:که فراسیون یک تنظیم کننده هورمون های زنانگی است.شستشو دهنده.رقیق کننده .ترشحات مخاط و نیرو بخش .با دلگرم همراه باشید تا با دیگر فواید عرق فراسیون آشنا شوید.

 

خواص عرق فراسیون

 

خانم باردار و زمان پریودی

خواص گیاه فراسیون:

بازکننده، زداینده، راننده، گدازنده، تکه‏ کننده است.

 

خواص عرق فراسیون برای سر

 

افشره‏اش علاج درد همیشگی گوش است. گوش را از چرک پاک کند. منفذهای بندآمده گوش را باز کند. درد کهنه گوش را دوا کند.خواص عرق فراسیون برای چشم:افشره‏اش با عسل دید را تقویت می ‏نماید.

 

خواص عرق فراسیون برای سینه

 

به وسیله خون برآوردن سینه و شش را می‏ پالاید.

 

خواص عرق فراسیون برای اندام غدایی

 

در باز کردن بندآمدنیهای کبد و سپرز بسیار مفید است.

 

خواص عرق فراسیون برای دستگاه تناسلی

 

 

عرق فراسیون کم خونی ,ذات الجنب , حصبه , سنگ کیسه صفرا و غانقاریا را از بین می برد

و دیگر خواص عرق فراسیون تسکین سرفه , استحکام دندان‌ها, التیام جراحت , تقویت چشم , تصفیه کننده خون , قطره‌قطره ادرارکردن میباشد

خواص عرق فراسیون

از جمله موارد مصرفی عرق فراسیون

تقویت تخمدان.ناباروری.اختلال پریودی.یائسگی زود رس.

دختر خانم هایی که قبل از پریودی درد زیر شکم یا سردی دارند و ترشحات اسیدی از بدنشان خارج می شود.

و در مورد پروستات آقایان نیز تاثیر بسزایی دارد.

خانم هایی که دچار ورم پا کمی ادرار هستند بسیار مفید است.

مقدار مصرف با توجه به نوع بیماری:

 

حیض را بیرون ریزد و زهدان را می ‏پالاید.

 

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب خواص عرق فراسیون

 

خواص و فواید دارویی و درمانی عرق فراسیون

 

خواص عرق فراسیون:

عرق فراسیون برطرف کننده کیست تخمدان و پستان است

عرق فراسیون قاعده آور و صفرا آور است

عرق فراسیون تنظیم کننده اختلالات زنانگی است

عرق فراسیون خشکاننده عفونت ریه می باشد

نکته: عرق فراسیون طبیعت گرم دارد

 

عرق فراسیون تقویت کننده معده و خلط آور است

عرق فراسیون بیماری‌های برونش و صفرابر است

عرق فراسیون ناراحتی قلبی , بی‌اشتهایی و آسم را درمان میکند

 

حداقل از دو دوره که هر دوره شامل شش عدد بطری یک لیتری می باشد و چون هر بسته دارای دوازده عدد فراسیون می باشد می توانند دو دوره را دریافت نمایند.

بعد از هر دوره درمان حتما سونوگرافی تکرار شود تا وضعیت بیمار بررسی شود.

یک دو سه بازدید : 10 چهارشنبه 10 دي 1399 زمان : 20:51 نظرات (0)

12)دم كرده يونجه درمان اسهال است.

 

13)براي نرم كردن سينه و تسكين سرفه روزي 2-3 فنجان دم كرده تخم يونجه را مصرف كنيد .

 

14)براي درمان رعشه تخم يونجه را در روغن زيتون بريزيد و مدت يك هفته جلوي آفتاب بگذاريد سپس آنرا صاف كنيد و روزي چند قاشق از آنرا بخوريد و همچنين روي اعضايي كه رعشه دارند بماليد.

 

15)يونجه حاوي مقدرزيادي ويتامين است . كوبيده آن زخم را به سرعت اليتام داده و از خونريزي جلوگيري مي كند .

 

 فواید عرق یونجه – فواید یونجه 

 

ترکیبات شیمیایی یونجه

بر حسب آن که عمل تجزیه روی این گیاه جوان (قبل از گل دادن) یا در آغاز گل دادن و یا پس از پیدایش گل انجام گیرد تفاوت می‌نماید. به طوری که در گیاه جوان، مقدار پروتئین‌ها زیادتر از آغاز گل دادن و برعکس مواد سلولزی و هیدرات‌های کربن آن کمتر است. آنزیم‌های بسیاری در یونجه یافت می‌شود که از آن‌ها می‌توان به اینورتاز و پکتیناز اشاره کرد. «یونجه» شامل حدود 20 درصد پروتئین می‌باشد. 

 

مصرف یونجه خونی صاف و پاک تولید مى‌کند، ترشح شیر را در زنان زیاد مى‌کند، استخوان بندى بدن را در کودکان محکم مى‌کند، قاعده آور است، خستگى و کوفتگى بدن، خونریزى لثه و سستى استخوان‌ها و عوارض ناشى از کمبود ویتامین «ث» را برطرف می‌کند.

یونجه سبزى خوراکى است و به منزله گوهرى گران بهاست، ولى هیچ کس به آن توجه ندارد و قدر آن را نمى‌داند.با دلگرم همراه باشید تا با دیگر فواید ینجه آشنا شوید.

 

خواص شگفت انگیز یونجه برای بدن انسان! 

 

روش تهیه شربت یونجه

برای تهیه شربت یونجه 300 گرم یونجه خشک را در یک لیتر آب می‌جوشانند تا نصف شود، سپس آن را با فشار صاف نموده و با 900 گرم قند یا شکر شیرین کرده روزی 200 تا 300 گرم مصرف کند.یونجه را می‌توان دم کرده و آن را به صورت چای نوشید. همچنین می‌توان این گیاه را به صورت کپسول و همچون قرص‌های مولتی‌ویتامین روزانه مصرف کرد.

 

ترک اعتیاد با یونجه

روش پزشکان قدیم ایران در معالجه اعتیاد، ساختن داروهایی بود که معتاد را نسبت به خود اعتیاد متنفر و حساس می‌کرد و برای این کار معمولاً از تعفن یونجه، افسنتین و چند گیاه دیگر استفاده می‌کردند. اخیراً داروسازان سنتی هند یونجه تازه را خرد کرده 2 ماه در الکل خیسانده و بعد یک استکان آن را با مقداری آب موقع خماری به معتاد می‌خورانند و بعد دستور می‌دهند که از ماده مورد اعتیاد خود استفاده کند. محلول الکلی یونجه به علت داشتن ماده صابونی (ساپونین) شخص را ناراحت کرده و نسبت به ماده مورد اعتیاد متنفر و بیزار می‌سازد و تا مدتی زیاد از آن بدش می‌آید. این روش سابقاً در ایران برای درمان اعتیاد به الکل بود، اکنون برای معالجه معتادان به تریاک و سیگار و حتی هروئین به کار رفته و نتایج عالی داده است.

 

فواید بی نظیر یونجه که تا حالا نمی دانستید!

 

فواید عرق یونجه – فواید یونجه

یونجه، گیاهی است غریب که امروزه در اذهان عمومی تنها به درد علوفه دام می‌خورد، درحالی‌که در گذشته استفاده‌های فراوان از این گیاه پرفایده می‌شده است.این گیاه که عمدتاً در آسیا کشت می‌شود از اولین گیاهان دارویی شناخته‌شده برای بشر است.«یونجه» که در فارسی به آن «اسپست باغی»، «سپست»، «سبیس» یا «درفا»، در افغانستان «اسپیشتا» و در ترکی بدان «یونجه»، به رومی «میدیکی»، به مصری «قضب» و به عربی «رطبه» یا همان «فصفصه» گویند، گیاهی است علفی، پایا و از تیره پروانه‌واران و همدسته شبدرها که ارتفاع آن تا یک متر می‌رسد.

 

1)يونجه از نظر اينكه داراي بسياري از مواد معدني مي باشد شيره آن براي بچه هايي كه در حال رشد هستند و اسخوان بندي محكمي ندارند بسيار مفيد است . حتي امروزه پودر اين گياه را در داروخانه ها مي فروشند كه آنرا مي توان براي بچه هاي شير خوار مصرف كرد . براي تهيه شيره يونجه بايد مقدر 300 گرم يونجه را در يك ليتر آب ريخت و آنرا جوشانيد تا مقدر آب آن به نصف تقليل يابد سپس آنرا صاف كرده و مقدر كمي عسل به آن اضافه كنيد كه بصورت شربت دارايد . مقدر مصرف براي طافال 200 گرم در روز است و براي اطفال شيرخوار حدود 50 گرم يم باشد كه مي توان به شير آنها اضافه نمود . اشخاص بزرگسال هم براي بالا بردن انرژي مي توانند از اين شيره استفاده كنند .

 

2) يونجه رابصورت تازه و يا جوانه آنها رابا سالاد ميل كنيد . جوانه يونجه را بصورت بسته بندي شده مي توانيد از سوپر ماركتها خريدري كنيد .

 

3)يونجه ملين است .

 

4)يونجه دو برابر اسفناج آهنم درد بنابراين خونساز است و براي كسانيكه به كم خوني مبتلا هستند مفيد است .

 

5)يونجه بعلت درا بودن آهن براي درمان بيماير راشيتيسم بكار مي رود .

 

6)عوارض كمبود ويتامين ث با خوردن يونجه از بين ميرود.

 

7)يونجه تازه در بسياري از كشورها مانند چين و روسيه و آمريكا به مقدر زياد بجاي اسفناج مصرف مي شود .

 

دارای ساقه‌های بلند و برگچه‌های نازک، نوک‌تیز و بیضی شکل. گل‌هایش غالباً بنفش، کوچک یا گاهی زردرنگ است و به شکل سیر، میوه «یونجه» مانند صدف بوده و دانه داخل میوه مانند لوبیا ولی کوچک‌تر از آن است. «یونجه» ریشه‌ای بسیار عمیق دارد که تا 3 متر به عمق زمین نفوذ می‌کند، در نتیجه ویتامین‌ها و مواد معدنی را از خاک تهیه می‌کند. این گیاه از علف‌های خوب مراتع است و بهترین نوع آن سبز املس (نرم) است.

 

این گیاه در اکثر نقاط جهان رشد می‌کند و به صورت وحشی در بعضی نواحی معتدل آسیا و شمال آفریقا می‌روید که انواع و اقسام دارد. مزاج یونجه تازه در آخر اول گرم و تر و خشک آن، گرم و خشک است و قوتش تا 5 سال باقی می‌ماند.یونجه از نظر تغذیه عمومی غذایی کامل است که چاق می‌کند و آهن بسیاری دارد و خوردن آن تمام اعضای بدن را تقویت می‌کند، «یونجه» در درمان ضعف عمومی، ضعف بنیه، کم‌خونی و اعصاب مفید است و مغز و ستون فقرات را قوت می‌بخشد. این گیاه خوراکی با خواص تغذیه‌ای فوق‌العاده، منبع غنی از ویتامین‌های B ,K ,E ,D ,A و همچنین املاح معدنی نظیر کلسیم، اسیدفولیک، منیزیم، پتاسیم به حساب می‌آید و البته مصرف خشک آن تأثیرگذارتر خواهد بود.

 

از دیگر فواید گیاه یونجه این است که حاوی مقدار قابل‌توجهی پروتئین است. علاوه بر این ریشه گیاه یونجه قابلیت آن را دارد که تا عمق 18 متری زمین هم پیشروی کرده و ویتامین‌ها و مواد معدنی بیشتری را از خاک جذب کند.بررسی‌های گذشته حاکی از آن است که مصرف گیاه یونجه می‌تواند در پاک‌سازی روده از مواد سمی موثر باشد. همچنین گیاه یونجه کلسترول بد را کاهش می‌دهد و در تصفیه خون نقش دارد.

 

خواص داروئي يونجه

از نظر طب قديم ايران گرم است . البته تاره آن گرم و تر و خشك شده آن گرم و خشك است .

 

8)يونجه را در داروخانه ها و فروشگاههاي گياهان دارويي و يا برخي از داروخانه ها بصورت پودر ، كپسول و قرص بفروش مي رسانند . مقدرمصرف آن سه قرص در روز است.

 

9)با همه مزايايي كه يونجه دارد در خوردن تازه آن نبايد زياده روي كرد زيرا بسيار نفاخ است و حتي حيواناتي كه به مقدر زياد از آن مي خورند بعلت گاز زياد ممكن است تلف شوند .

 

10)ضماد پخته يونجه را اگر روزي چند بار روي اعضايي كه رعشه دارند بگذاريد آنها را شفا مي دهد .

 

11)تخم يونجه قاعده آور است و براي اين منظور تخم يونجه را بصورت دم كرده مصرف كنيد .

 

علاوه بر این‌ها حاوی هیدرات‌های کربن، دیاستازها، نوعی ساپوتین با اثر عطسه‌آور، ستن‌ها، دو ماده رنگی، اسید فسفریک و ویتامین‌های مختلف است. در خاکستر آن مقدار زیادی آهک، پتاس، اسید فسفریک، کمی منیزیم، آهن و به مقدار جزئی «آرسنیک» و «سیلیس» است.

یک دو سه بازدید : 62 چهارشنبه 10 دي 1399 زمان : 20:50 نظرات (0)

چنار ( Platanus) درختی با ارتفاع ۴۰ تا ۵۰ متر می باشد این درخت که بسیار قطور می باشد دارای ظاهر بسیار زیبایی می باشد . 

 

چنار دارای تنه ای به رنگ خاکستری مایل به سبز یا سفید بوده و برگ هایش سبزه بدون کرک و پنجه ای می باشد .

 

* تب بر، مفید برای رعشه و امراض عصبی، مناسب برای ضعف اعصاب، براق کننده پوست است و درد و ورمی را که از گرمی مزاج باشد تسکین می دهد. بسیار سرد و تب بُر می باشد.

* اگر دلتان می خواهد کمی چاق شوید یا تب دارید و یا دچار تنگی نفس هستید، عرق برگ چنار نوشیدنی خوبی است.

* بسیار سرد می باشد و برای رعشه و امراض عصبی مفید است.

* ضد آسم، جلا دهنده ی پوست به طریقه ی استعمال موضعی می باشد.

 

چنار

نحوه استفاده عرق چنار

یک فنجان به صورت غلیظ مصرف شود.

روزی دو فنجان میل شود.

مضرات:

 

در دوران بارداری، از مصرف عرق چنار خودداری نمایید.

خواص دارویی و درمانی عرق برگ چنار

 

درخت چنار دو نوع نر و ماده دارد و نوع ماده آن دارای میوه است که در بهار می رسد . چنار در اکثر استان و شهر های های ایران چون زاگرس بختیاری ، سردشت ، کجور ، هراز ، رودبار ، خوی ، همدان ، هرسین ، شهبازان ،‌سپید دشت ، گتوند ، شیراز ، کازرون ، کرمان ، تربت جام می روید . این درخت معمولا در کنار جویبار ها می روید و در پاییز برگ های خود را از دست می دهد . جوهر ، صنار ، عیثام ، دلب ، چنال وراس و دلبا از دیگر نام های درخت چنار است .با دلگرم همراه باشید.

 

خواص عرق برگ چنار

* رفع تنگی نفس، آسم، سینه درد، اختلالات حنجره و چاق کننده است.

یک دو سه بازدید : 11 چهارشنبه 10 دي 1399 زمان : 20:49 نظرات (0)

پشمینه (کلکنه)گياهى است كه در لرستان، دلفان، کرمانشاه آن را "پشمینه" یا "کلکنه"یا "کلکینه" و به زبان ترکی "اكليجه" و به فارسی "چای کوهی" مى‏گويند.پشمینه (کلکنه) "Stachys lavandulifolia" و در فارسی "چای کوهی" می نامند.گل‏هاى گیاه دارویی پشمینه بصورت سنبله‏ هاى پنبه مانند و آبى مايل به بنفش است.

 

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با خواص پشمینه آشنا شوید.

 

توکلیجه‏

 

گیاهى است شبیه غوره پنبه نام دیگرش دارى کلکینه(dari kolkina) است، دم کرده این گیاه را براى رفع سرماخوردگى به بیمار مى‏خورانند.

 

خواص دیگر پشمینه (کلکنه):

جوشانده سرشاخه‏هاى پشمینه را جهت تقویت و تنظیم دستگاه رحمى و ضد عفونى کننده مجارى ادرار و رفع سردرد، بخصوص میگرن تجویز کرده‏اند جوشانده پشمینه مدر بوده و در انداختن بعضى از انواع سنگ کلیه معجزه مى‏کند، براى مبتلایان به هیسترى، صرع، کم خونى دختران، سیاتیک، دردهاى عصبى، دفع کرم، قطع قاعدگى در دختران جوان و کلیه اختلالات قاعدگى و ترشحات زنان آن را تجویز کرده‏اند.

 

خواص پشمینه یا همان چای کوهی

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب خواص پشمینه یا همان چای کوهی

 

خاصیت پشمینه(چای کوهی)

 

۱۶)ضد افسردگی می باشد .

 

۱۷)درمان کننده بیخوابی است .

 

۱۸)در درمان سرمخوردگی معجزه می کند .

 

۱۹)برای درمان تب و اثر نیش سمی حشرات بکار میرود.

 

روش مصرف یک قاشق مربا خوری پر از چای کوهی را در یک لیوان آب جوش ریخته و با قاشق خوب به هم بزنید. آن گاه روی آن را با یک نعلبکی بپوشانید و بگذارید مدت 20 دقیقه بماند تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و با کمی عسل میل کنید.

در سفر و گذرتان از لرستان حتما یکبار از این چای استفاده کنید. 

 

چای کوهی لرستان نوشیدنی ای خوش رنگ، خوش مزه و دلچسب است که در پایان روزی پرکار و تلاش، با ایجاد آرامش و رفع خستگی، بی شک انرژی از دست رفته را به شما باز می گرداند.زاج گیاه دارویی پشمینه گرم و خشک است. پشمینه بازکننده قولنج‏هاى سرد مزاج مدر بول و بازکننده عادت ماهانه در زنان و متلاشى ‏کننده سنگ مجارى ادرارى و صفراوى است گوسفندان معمولا مقدار کمى از پشمینه (کلکنه) را مى‏خورند و همین مقدار شیر آنها را بسیار معطر و مفرح مى‏سازد اما وقتى گوسفند شیرده زیادتر از مقدار عادى از پشمینه (چای پشمی) بخورد شیر آن خون‏آلود مى‏شود.

 

خواص پشمینه یا همان چای کوهی

افراد گرم‏مزاج هم باید از گیاه پشمینه (کلکنه) مقدار کمى بخورند و با داروهاى دیگر مصرف نمایند چون خوردن زیاد چای کوهی(کلکنه) ادرار را خون‏آلود مى‏کند. اخلاط بلغمى غلیظ بدن را که در شش‏ها یا امعاء یا رحم متمرکز شده‏اند خوردن این گیاه دفع مى‏سازد براى مداواى قولنج مقدار 3 تا 5 گرم از گل پشمینه (کلکنه) را با پنج گرم کتیراى گون و پنج گرم گل بنفشه پودر کرده و با مقدارى آب گرم بخورند سبب باز شدن قولنج مى‏گردد.

 

مردانى که یا زنانى که تمایل جنسى آنان کم شده باشد یا ضعف در قواى تناسلى خود احساس کنند اگر بمدت چند روز روزى پنج گرم از گل پشمینه(چای کوهی) را با ده گرم مغز دانه خربزه و چهل گرم کره گوسفندى و هفتاد گرم عسل بصورت معجون درآورده و بخورند قدرت و تمایل جنسى در آنان بشدت افزون مى‏گردد. نوشیدن مقدارى از آب جوشانده گل پشمینه (کلکنه) برطرف‏کننده حالت غش و خفقان مى‏باشد.

 

نکته بسیار مهم: پشمینه (کلکنه) چون کشنده جنین است زنان باردار مجاز بخوردن آن نیستند و حتى اگر بخور جوشانده این گیاه را در زیر رحم بدهند سبب سقط جنین خواهد شد.

 

اگر کلکینه(پشمینه) را بصورت جوشانده مصرف نمایند یعنى آن را جوشانده صاف نموده و آب صاف شده را بخورند مقدار خوراک آن ده گرم است.پشمینه(گل پشمی) براى اکثر بیماریهاى رطوبى نافع است و بخصوص براى بیماریهاى روماتیسمى و درد مفاصل از آن استفاده مى‏کنند.

 

پشمینه (کلکنه و یا چای کوهی )

از خواص دارویی این گیاه، مدر (ادار آور ) بودن آن است و همین خاصیت برای شستشوی مجرای ادراری (کلیه و مثانه) می باشد.این گیاه برای سیستم دستگاه عصبی خاصیت آرام بخش دارد.چای کوهی یک نوشیدنی آرام بخش برای رفع خستگی و ضد افسردگی است.چای کوهی که به آن توکلیجه نیز می گویند، از تیره ی گیاهان معطر و آرامش بخش اعصاب است. گل این گیاه که به صورت سنبله ای از گل های ریز صورتی مایل به سرخ رنگ است، درمیان کاسبرگ هایی با رنگ سبز روشن نقره ای و پشمالو قرار دارد. از این رو در زبان آذری به آن توکلیجه یا پشمالو گفته می شود.چای کوهی یک تونیک (تقویت کننده ی) قوی برای اعصاب است.

 

این گیاه مفرح، نشاط انگیز و شادی آور بوده و دارای خاصیت ضد درد به ویژه دردهای مفصلی، رماتیسمی، سردرد، سرگیجه و دردهای عصبی است.مصرف این گیاه خستگی ذهنی را برطرف می سازد وبه علت انرژی زایی و نشاط انگیزی می تواند برای رفع خستگی و بی حوصلگی در افراد افسرده مورد استفاده قرار گیرد.علاوه بر این ها چای کوهی اشتها آور و مدر ملایم است هم چنین در تنظیم اعمال گوارشی و تقویت کبد به ویژه کمک به هضم غذا کاربرد دارد.این گیاه در درمان بیماری های معده و روده با منشاء روانی و بیماری های اسهال توأم با تحریکات عصبی، نقش موثر و آرامش بخشی دارد.گفتنی است،این گیاه از داروهایی است که باعث سقط جنین در زنان باردار می شود.

 

بطور خلاصه می توان به خواص زیر نیز اشاره کرد :

۱)ضد کرم معده و روده می باشد.

 

۲)ادرار آور وقاعده آور است .

 

۳)گرفتگی صدا را باز می کند و خلط آور است.

 

۴)برای درمان مرض کزاز بکار می رود.

 

۵)اگر برگ آنرا بصورت پودر دارورید و روی زخم های عمیق و متعفن بپاشید این نوع زخم ها را خوب می کند.

 

۶)درمان کننده اسهال و اسهال خونی است .

 

۷)برای درد دنبالچه بهترین دارو است .

 

۸)اگر مشکوک به خونریزی مغزی هستید و یا احتمال خونریزی مغزی وجود دارد حتما از این دارو استفاده کنید .

 

۹)ضعف جنسی را درمان می کند.

 

۱۰)درمان کننده بیماری مننژیت است .

 

۱۱)برای درمان فلج بکار می رود .

 

۱۲)سیاه سرفه را از بین می برد.

 

۱۳)درد پشت و گردن و خشکی گردن را درمان می کند .

 

۱۴)برای کم خونی مفید است .

 

۱۵)چای کوهی اشتها را باز می کند بنابراین می توان آنرا به بچه ها و افراد مسن که اشتها ندارند داد.

یک دو سه بازدید : 54 چهارشنبه 10 دي 1399 زمان : 20:48 نظرات (0)

افتیمون گیاهی است از خانواده ی Cuscutaceae la Convolvulaceae و از تیره ی پیچک صحرایی، علفی و یک ساله که در بهار و در مزارع به صورت انگل بر روی گیاهان سبز میروید و در بیابانها در کنار بوتهه ای تیغ میروید و آنها را مثل تار عنکبوت احاطه میکند و تا اواخر تابستان هم پا به پای میزبان ضعیف شده رشد کرده و گل و بذرمی دهد.با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با خواص دارویی و درمانی گیاه افتیمون آشنا شوید.

 

دم کرده افتیمون

این دم کرده، تحلیل برنده ورمها، لطیف کننده، بازکننده انسداد و مفرح قلب ، جهت بیماریهای مغز و اعصاب مانند سردرد، تشنج، افسردگی، کاووس و وسواس و بیماریهای مفاصل مفید است. به تنهایی مسهل بلغم و سودا و با بنفشه مسهل صفرا می باشد.از آنجاییکه بسیار لطیف و ضعیف هست جوشاندن و کوبیدن آن سبب از بین رفتن خاصیت آن می شود.هنگام مصرف نباید آنرا نرم کوبید و یا زیاد جوشاند بلکه باید با شعله غیر مستقیم و خیلی آهسته و طولانی مدت دم بکنید. مصرف زیاد آن برای گرم مزاجان مضر هست.

 

--------------------------------------------------------------------------

 

مضرات دارویی گیاه افتیمون

عوارض جانبی: مصرف مداوم سبب افسردگی می شود.

مصرف در بارداری و شیردهی: ممنوع است.

موارد منع مصرف: بارداری و شیردهی، اطفال .

 

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب گیاه افتیمون

 

خواص دارویی و درمانی گیاه افتیمون

 

افرادیکه به کابوس مبتلا می شوند با خوردن افتیمون این حالت از آنان زایل میگردد اینگونه افراد بهتر است افتیمون را با مقداری گل قند مصرف نمایند. نوشته اند اگر با آبی که افتیمون در آن جوشیده شده غده سرطانی زخم شده را شستشو دهند و مقداری هم از آب دارو به بیمار بخورانند تا حدودی از پیشرفت آن جلوگیری میشود.افتیمون را نباید زیاد بجوشانند چون زیاد جوشاندن از خواص داروئی آن کم میکند.بلکه مقداری بیشتر از حالت دم کردن بجوشد که مواد داروئی وارد آب شوند کافی است مقدار خوراک از برگ خشک شده حنظل پنج تا هفت گرم است که همواره افتیمون و افسطین به بیمار مالیخولیائی داده می شود.

 

گیاه افتیمون

خواص دارویی گیاه افتیمون:

۱. طبع آن گرم و خشک است.

۲. این گیاه پیچیده و انگلی است بدون کلروفیل برگ‌های آن بسیار ریز است که مشاهده نمی‌شود و ساقه‌های آن مکنده است که روی بدنه گیاهان دیگر مستقر است و خاصیت آن بیشتر بستگی به نوع گیاهی دارد که اطراف آن پیچیده است.

۳. مسهل سودا و بلغم است ۱۴ گرم گیاه را سائیده سپس با کمی عسل و نمک مخلوط کرده میل شود.

۴. برای بیماری‌های عصبی، جنون، مالیخولیا، سردرد، کابوس مفید می‌باشد.

۵. دردهای مفاصل و لقوه و سرطان را درمان می‌کند.

 

خواص گیاه افتیمون

که قابلیت انعطاف داشته و رنگ ساقه تقریبا کرم مایل به قرمز است این گیاه بصورت انگل بر روی گیاهان بسر میبرد و بر آن ها میپیچد و انواع مختلفی دارد که بعضی دارای گلهای سفید و بعضی زرد و بعضی دارای گل قرمز می باشند.این گیاه در بسیاری از نقاط روی زمین موجود است و در دامنه کوه ها تا ارتفاع دو هزار متری نیز مشاهده می گردد. اطباء قدیم از این گیاه برای معالجه مرض اسکوربوت استفاده میکرده اند دانه آن از دانه خردل ریزتر و قرمز مایل به زرد است طعم این گیاه تلخ و تند است.

 

طبیعت این گیاه گرم و خشک است از این گیاه به عنوان مسهل در بیماری هایی مانند لقوه و خواب رفتن اعضاء بدن و دردهای مفصلی استفاده می شود. برای معالجه سردردهای مزمن سودادی مزاج که همراه با ناراحتی های فکر می باشد روزی دو مثقال از پودر خشک شده این گیاه را در یک لیوان شیر بخیسانند.و با هفتاد و پنج گرم سکنجبین بخورند و مدت هفت روز این عمل را انجام دهند. علاوه بر معالجه سردرد مذکور برای ناراحتی هایی از قبیل مالیخولیا (نوعی بیماری روانی است که مقدمه جنون بوده وشخص مبتلا به آن مرتب خیالات بدو ناپسند می کند) مانیا (نوعی جنون است که بیمار به دیگران حمله میکند و آزار می رساند) و خفقان نیز بسیار نافع است.

 

برای مداوای این ناراحتی ها افتیمون را با برابر آن افسنطین مخلوط و میجوشانند و آب مطبوخ را پس از صاف کردن میل می نمایند در معالجه جنون میتوان ۲۵ گرم افتیمون را کوبیده و با ۲۵ گرم سکنجبین مخلوط نموده و به بیمار بخورانند و این عمل را هفته ای یکبار ادامه دهند.یکی از بزرگان طب سنتی بنام طلا طلی در مجربات خود نوشته که به صدها نفر از افراد مبتلا به جنون و وسواس و مالیخولیا و مانیا مخلوطی از افتیمون و افسطین و برگ حنظل داده شد و شفا یافتند.

 

۶. برای رفع سردردهای سوداوی ۵ گرم از این گیاه را در۲۰۰ سی‌سی شیر جوشیده شده خیسانده صاف نموده با کمی سکنجبین مخلوط نموده میل شود.

۷. نوع خاکستری رنگ آن دارای پتاسیم زیاد است.

۸. تصفیه کننده خون است.

۹. تقویت کننده کبد است.

۱۰. برای کسانی که انزال زودرس دارند مفید می‌باشد.

۱۱. برای درمان هراس، مالیخولیا و تشنج عصبی ۸ گرم افتیمون با ۶۰ گرم سکنجبین و یک لیوان شیر میل شود.

۱۲. مبتلایان به لرزش عصبی به خاطر مصرف مشروبات الکلی روزی سه گرم در ۲۰۰ سی‌سی آب دم‌کرده به مدت ۴۰ روز میل کنند به جای قند از مویز استفاده شود.

۱۳. برای رفع سردرد، افتیمون را جوشانده در بینی بچکانید و کمی میل شود.

۱۴. برای رفع رطوبت‌های حبس شده در معده افتیمون، آریغون، آمله مقشر از هر کدام ۱۰ گرم، نبات ۲۰ گرم سائیده هر صبح ناشتا یک قاشق مرباخوری میل شود.

۱۵. شربت افتیمون برای امراض سودا نافع است، ۳۰ گرم افتیمون در ۲۰۰ سی‌سی آب کمی جوشانده سپس صاف نموده با عسل مخلوط کرده هر صبح ۲ قاشق میل کنند.

تعداد صفحات : 6

اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • مطالب
  آمار سایت
 • کل مطالب : 53
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 6
 • آی پی دیروز : 7
 • بازدید امروز : 45
 • باردید دیروز : 42
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 45
 • بازدید ماه : 164
 • بازدید سال : 1,149
 • بازدید کلی : 1,347